Maszyna do owijania folią

Profesjonalna maszyna do owijania folią

Każda firma, przedsiębiorstwo czy sklep wysyłkowy wymagają odpowiedniego wyposażenia. Aby bezpiecznie zapakować paczki lub palety z towarem, niezbędna jest maszyna do owijania folią. W ofercie sklepu Tezaurus znajdziesz mnóstwo ciekawych rozwiązań, które znacznie ułatwią ci pracę. Potrzebujesz owijarki, ale nie masz pojęcia, jaki model wybrać? Zobacz nasze odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat owijarek do palet.

Profesjonalna maszyna do owijania folią

Maszyny do owijania folią – najczęściej zadawane pytania

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w branży, postanowiliśmy stworzyć kompendium wiedzy dotyczące maszyn, które możesz u nas kupić. Zebraliśmy pytania, które najczęściej zadają nam klienci lub osoby zainteresowane zakupem owijarki. Taka dawka wiedzy będzie w sam raz na początek przygody z owijaniem ładunków. Zaczynajmy!

Maszyny do owijania folią - Tezaurus

Skontaktuj się z naszym doradcą

Masz pytania? Potrzebujesz profesjonalnej porady? Zadzwoń do nas!

Owijarka – co to jest?

Owijarka to urządzenie, które pozwala łatwo szybko i sprawnie zabezpieczać ładunki znajdujące się na paletach lub niespaletyzowanie. Z takim sprzętem owijanie towarów folią stretch jest znacznie prostsze i jest to niezbędny element wyposażenia każdego zakładu produkcyjnego, magazynu czy sklepu. Odpowiednie zabezpieczenie towaru folią gwarantuje mu ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: deszcz, woda, wilgoć, kurz, brud itp. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, w tym owijarki ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Każda z nich działa nieco inaczej ale mają jedno zadanie: owinąć produkty folią szczelnie i precyzyjnie.

Jakie są rodzaje owijarek?

Najprostszy podział owijarek dzieli je na trzy kategorie. Jak już wspomnieliśmy, są to owijarki ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Pierwsze z nich to urządzenia, które wymagają obsługi człowieka, oznacza to, że tak naprawdę to ty, wykorzystując sprzęt, pakujesz i zabezpieczasz ładunek. Maszyny półautomatyczne i automatyczne gwarantują o wiele większy komfort użytkowania, ponieważ część lub całość procesu przeprowadzają całkowicie samodzielnie. Niektóre z owijarek półautomatycznych wymagają pomocy przy odcinaniu folii lub innej drobnej obsługi. Z kolei w pełni zautomatyzowane urządzenia są na tyle samodzielne, że wystarczy zaprogramować je, włączyć i pozostawić, aż cały załadunek zostanie dokładnie zabezpieczony. To jednak nie koniec, ponieważ maszyny do owijania folią można podzielić również na poziome i pionowe.

Czym różni się owijarka pozioma od pionowej?

Podział na owijarki poziome i pionowe powstał ze względu na sposób pracy i ich budowę. Owijarki pionowe zabezpieczają folią ładunki stojące – od góry do dołu lub od dołu do góry. Z kolei w urządzeniach poziomych ładunek jest płynnie wprowadzany do ich wnętrza i w czasie gdy przez nie przejeżdża jest dokładnie pakowany w folię. Takie owijarki do palet znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ładunkami wyjątkowo długimi, ponadgabarytowym i lub niespaletyzowanymi. Sprawdzają się doskonale przy pakowaniu długich desek, listew czy mebli. Owijarki pionowe dzielą się również na kolejne rodzaje, które wynikają już przede wszystkim z ich budowy oraz sposobu działania.

Owijarki z wirującym ramieniem to nowoczesne maszyny, które zabezpieczają ładunki folią za pomocą specjalnego wirującego dookoła nich ramienia. Poruszają się dookoła towaru i w ten sposób zabezpieczają go od dołu do góry lub od góry do dołu. Gdzie sprawdzi się tego rodzaju urządzenie? Wszędzie tam, gdzie owija się wyjątkowo ciężkie ładunki i których waga uniemożliwia spakowanie ich w inny sposób i za pomocą innego urządzenia. Przykładem sprzętu z wirującym ramieniem jest C-One Evolvo SP P18 lub Cyklop CSA 211/212. Na rynku znajdziesz również o wiele większe i bardziej rozbudowane rozwiązania, takie jak na przykład wół roboczy C-One Vertex X40. Wybór zależy głównie od indywidualnych potrzeb użytkownika. Owijarki z wirującym ramieniem są dostępne w wersji automatycznej oraz półautomatycznej. Pierwsze z nich pracują całkowicie same i każdy z etapów procesu owijania dokonuje się automatycznie. Z kolei owijarki półautomatyczne wymagają nieco pomocy na przykład podczas zahaczania folii o ładunek lub przy jej odrywaniu po skończonym pakowaniu.

Owijarki ze stołem obrotowym są stosunkowo niedużymi i i niewymagającymi dużo miejsca do pracy urządzeniami. Ich działanie jest odmienne od działania maszyn z ramieniem, ponieważ tutaj to towar kręci się wokół własnej osi i w tym czasie nawija na siebie kolejne warstwy folii stretch. Obrotowy talerz to miejsce, w którym kładziesz ładunek. Przykładem takiego urządzenia jest model C-One Base lub cyklop CST 212. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, możesz za pomocą tej maszyny zapakować już od 40 ładunków w ciągu godziny. Czy to wybór dla ciebie? Jeżeli masz niewielkie przedsiębiorstwo lub sklep zajmujący się sprzedażą wysyłkową, takie urządzenie może okazać się dla ciebie idealne. Co więcej, pozwala ono na dostosowywanie funkcji działania do aktualnych potrzeb użytkownika. Jeżeli pakujesz wysokie, niestabilne ładunki, polecamy skorzystać dodatkowo z docisku górnego. Do określania wagi załadunków wybierz specjalną owijarkę z systemem ważącym.

Owijarka pierścieniowa jest maszyną polecaną najbardziej wymagającym użytkownikom. Jest wyposażona w specjalny okrągły pierścień, który owija ładunki szczelnie od góry do dołu. W ciągu jednej godziny jest w stanie zabezpieczyć nawet 150 takich ładunków. Szukasz bardzo wydajnego urządzenia, które poradzi sobie z szybką i intensywną pracą? Maszyna pierścieniowa spełni twoje oczekiwania. Przykładami takich urządzeń są Messersi Saturno albo Cyklop CSR. Jeżeli zależy ci na zabezpieczaniu ładunków o niestandardowych wymiarach i kształtach, albo bardzo delikatnych, takich jak szkło czy ceramika, postaw na maszynę pierścieniową.

Wszystkie dotychczas omówione owijarki do palet wymagają wygospodarowania na nie specjalnego miejsca w zakładzie. Jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, wybierz owijarkę samojezdną. Taka maszyna może być używana praktycznie wszędzie, a dzięki jej mobilności nie musisz specjalnie transportować ładunków do owinięcia folią. Wystarczy, że podjedziesz z maszyną w wybrane miejsce. Modele takie jak C-One Viverra lub Cyklop CSM 211/212 to tylko niektóre z dostępnych przykładów.

Owijarki przejezdne to urządzenia, które wymagają zdecydowanie najwięcej miejsca ze wszystkich tego typu maszyn do owijania. Nadają się doskonale do zintegrowania z zaawansowanymi liniami pakującymi. Dzięki wykorzystaniu funkcji wstępnego rozciągu folii są w stanie w dużej mierze ograniczać jej zużycie, obniżający tym samym koszty zużycia materiałów. Tego typu rozwiązanie o nazwie pre-stretch znajdziesz również w innych typach urządzeń. To jednak z największych zalet półautomatycznych i automatycznych owijarek do palet – możliwość generowania dużych oszczędności.

Zadaj pytanie

Interesują Cię nie tylko maszyny do owijania folią, które zwiększą efektywność, zminimalizują straty i podniosą jakość pakowania? Chcesz wybrać urządzenie odpowiadające potrzebom? Wypełnij formularz – nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na pytania.

    Formularz chroniony przez reCAPTCHA, zastosowanie ma polityka prywatności i regulamin usług Google

    Ocena strony

    Ocena / 5. Głosów:

    Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.